10 najlepszych producentów gier wideo ostatnich lat

Producent gier

To iście kultowe postacie i serie, które stały się integralnym elementem popkultury. W czerwcu 2018 roku natomiast poznaliśmy owoc pracy „przygarniętych” przez Codemasters Software deweloperów z Evolution Studios. Mowa o OnRush, czyli nietypowej grze wyścigowej, czerpiącej garściami z tak zwanych „hero shooterów”. Tytuł nie trafił w gusta graczy, a jego bardzo kiepska sprzedaż sprawiła, że po niecałym miesiącu od premiery wśród jego twórców przeprowadzono masowe zwolnienia. Deweloperzy, którzy chcieli pozostać w szeregach studia, musieli ponownie przejść proces rekrutacji, by w konsekwencji i tak zająć nisko sytuowane stanowiska. Łączne przychody branży gier w Polsce policzono na 6,03 mld zł (1,29 mln euro), z czego CD Projekt przyniósł niecały miliard.

From Software

W międzyczasie, bo w lutym 2019 roku poinformowano natomiast o wygaszeniu działalności polskiego wydawnictwa i przekazaniu praw do dystrybucji gry Dying Light 2 na terenie Polski firmie Cenega. Latem 2020 roku Techland przypomniał graczom o porzuconym przed laty projekcie. Hellraid, bo takie miano nosiła ta ostatecznie niewydana produkcja, powrócił jako rozszerzenie do gry Dying Light. Dodatek został dosyć chłodno przyjęty przez graczy, jednak w czerwcu 2021 roku doczekał się znacznej rozbudowy – otrzymał między innymi tryb fabularny. Teyon to producent i wydawca gier na wiodące platformy konsolowe i PC. W Krakowie, a w kolejnych latach otworzyła studia w Łodzi oraz w Tokyo, zatrudniając obecnie ponad 140 pracowników.

Czy w pracy producenta jest miejsce na kreatywność?

Producent gier

Dla porządku dodajmy, że rynek NewConnect zostaje coraz bardziej zapomniany ze względu na śladową płynność i brak perspektyw. Branża gamingowa obecnie boryka się z ogromną podażą nowych gier oraz trudnościami ze sfinansowaniem kolejnych produkcji. Zarówno ścieżka giełdowa, jak i wydawnicza, stały się praktycznie niedostępne dla polskich spółek.

Wojna z inflacją wygrana, ale banki centralne popełniły błąd. Oto lekcja ostatnich lat

Pod koniec drugiej dekady XXI wieku Team17 dobrze radziło sobie również na poletku wydawniczym, a wśród produkcji, które ujrzały światło dzienne jego sumptem, prym wiodły gry Hell Let Loose, seria Yooka-Laylee, This is the Police oraz My Time at Portia. Entertainment, mającą w swoim portfolio między innymi grę Commandos 2 HD Remaster. W grudniu 2020 roku zadebiutowała nowa odsłona cyklu Worms, czyli Worms Rumble. Autorzy postawili na rozgrywkę w czasie rzeczywistym, a wprowadzone przez nich zmiany nie spotkały się z wielkim entuzjazmem ze strony fanów i recenzentów. Według serwisu Metacritic średnia ocen przyznanych tej produkcji przez branżowe media mieściła się w przedziale 57-71% (w zależności od platformy); podobnie miały się sprawy z notami przyznanymi jej w tym serwisie przez graczy.

Otworzyliśmy w Tokio japońską filię Teyon Japan G.K., aby wydawać nasze produkcje, a także pomóc w tym utalentowanym twórcom z całego świata. Teyon Japan to jedna z nielicznych japońskich firm z zagranicznym zarządem, autoryzowana przez japońskie oddziały Nintendo oraz Sony. Teyon Japan prowadzi działalność wydawniczą, nie tylko w postaci cyfrowej, ale także w tradycyjnym handlu, współpracując z największymi dystrybutorami.

  • Warto odnotować, że restrukturyzacja miała pozostać bez wpływu na wchłonięte przez Team17 podmioty – astragon Entertainment oraz Storytoys.
  • Ltd., które dziś znane jest głównie ze wkładu w rozwój serii The Legend of Zelda oraz Onimusha.
  • Jako producent nie masz takiego poczucia i musisz umieć sobie z tym radzić.
  • Pierwotnie studio powstało pod nazwą X-Ray Interactive z siedzibą w Nowej Sarzynie, skupiało się na hurtowej sprzedaży oprogramowania.

W mniejszych studiach zdarza się, że producent pełni funkcję wewnętrznego działu HR i rozwiązuje konflikty pomiędzy pracownikami czy zespołami. Jednak przede wszystkim, wsparcie producenckie polega na zapewnianiu deweloperom, grafikom i innym specjalistom odpowiednich warunków do pracy. Czyli na przykład, jeśli deweloperzy mają zacząć pracę nad jakąś mechaniką, rolą producenta jest upewnić się, że będą mieli materiały, będą wiedzieli, nad czym mają pracować i co jest od nich wymagane. Co ciekawe, każdy bilet zawiera tylko dziesięć cyfrowych monet, a w muzeum nie https://dev-bhs.de/recenzja-betchan-kasyno-opinie-logowanie-aplikacja/ ma możliwości zakupu ich większej liczby. Jeśli chcesz pograć więcej, musisz zarejestrować się po nowy bilet innego dnia.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, wraz z dynamicznym rozwojem rynku gier indie, Team 17 na powrót zajął się wydawaniem własnych produkcji. Nieco później firma uruchomiła też własny program wsparcia twórców niezależnych, firmując swoją nazwą wiele ciekawych projektów indie, takich jak Beyond Eyes, The Escapists, LA Cops, Not a Hero, OlliOlli 2, Overruled! W drugiej dekadzie XXI wieku, Team 17 jako firma o ugruntowanej pozycji rynkowej nie tylko zajął się ponownie wydawaniem produkcji własnych, ale także uruchomił autorski program wsparcia obiecujących twórców niezależnych. W ramach programu światło dzienne ujrzało kilka niezwykle ciekawych gier indie, takich jak Beyond Eyes, The Escapists, LA Cops, Not a Hero, OlliOlli 2, Overruled! W lutym 2011 roku szeregi firmy opuścił jeden ze współzałożycieli Team 17, Martyn Brown, podejmując współpracę z niezależnym producentem i wydawcą gier Double Eleven.

Lista najwyżej wycenianych polskich twórców gier. Nie tylko CD Projekt RED i Techland

Drugi z wymienionych tytułów zaczął bardzo szybko rosnąć w siłę, przyciągając do siebie coraz większe rzesze graczy i zarabiając coraz więcej pieniędzy, a ostatecznie doprowadzając do rozpoczęcia zupełnie nowego rozdziału w działalności firmy. Najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed branżą gier, a w szczególności przed producentami, to Agile. Gamedev przechodzi obecnie wielką fascynację zwinnymi metodykami zarządzania projektami i jest to świetne, bo Agile pozwoli znacznie usprawnić produkcję gier. Gamedev jest jeszcze bardzo młodą branżą, wciąż dużo eksperymentujemy, każde studio i każdy producent układa proces po swojemu. Co z tego wynika, często powtarzamy błędy, które ktoś już przed nami popełnił. Standaryzacja procesu produkcji będzie korzystna dla wszystkich.

Dramatyczne dane o Polsce. Jesteśmy najgorsi w Europie

Kiedy jesteś artystą czy programistą, niemal każdego dnia wychodząc z biura, masz poczucie satysfakcji, bo osiągnąłeś coś konkretnego – zrobiłeś fajny model albo zaimplementowałeś nową mechanikę do gry. Jako producent nie masz takiego poczucia i musisz umieć sobie z tym radzić. Na poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania często musisz czekać aż do premiery, a w praktyce jest tak, że kiedy w końcu do niej dochodzi, ty już dawno jesteś na innym projekcie, pracujesz nad kolejną grą i masz nowe zmartwienia. Warto zacząć robiąc własne, małe produkcje w domu, a najlepiej biorąc udział w game jamach, czyli w maratonach tworzenia gier. Game jam to po pierwsze, świetna okazja, żeby, zrobić coś, czym będzie się można pochwalić w portfolio, bo nawet malutka gra stworzona przez weekend, to potwierdzenie umiejętności. Druga sprawa, że są to wydarzenia, na których można poznać świetnych ludzi i zdobyć bezcenne kontakty.

Leave a Reply